Školní jídelna - naše filosofie

Naše školní jídelna se nachází přímo v budově základní školy.

Při sestavování jídelníčků dbáme na pestrost a kvalitu stravy, dodržujeme zásady zdravé výživy pro dětský a dospívající organizmus tak, aby obsahovaly předepsané množství surovin (ryb, zeleniny, ovoce, různých druhů masa, luštěnin, mléčných výrobků). Nabízíme denně výběr ze dvou jídel. Součástí oběda je také výběr ze dvou druhů nápojů.

Dětem nabízíme jídla tradiční, ale také pokrmy, které se na běžném domácím jídelníčku obvykle nevyskytují. Děti tak mají možnost ochutnat i to, co "maminky doma nevaří". Přílohovou zeleninu připravujeme takovým způsobem, aby si zachovala co největší množství vitamínů a všech ostatních zdraví prospěšných a potřebných látek. Zeleninové saláty považujeme za důležitý doplněk dětské stravy a nabízíme jich celou řadu, samozřejmě bez ostrých a majonézových zálivek.

Ve spolupráci s výživovým poradcem připravujeme pro nadcházející období i stravu pro děti s různými typy diet. V současnosti žákům s potravinovými alergiemi rádi ohřejeme a připravíme ke konzumaci donesenou vlastní stravu.

Ve škole nemáme jídelní prodejní automaty na slazené nápoje ani sladkosti a bagety. Záleží nám však na tom, aby děti měly přísun živin i během dopoledne. Proto pro děti 1. stupně nabízíme možnost zajištění dopoledních svačin. Formulář pro přihlášku svačin naleznete v sekci "informace pro rodiče" - dokumenty ke stažení.

Zdravé stravování je pro nás důležité, proto jsme se zapojili do projektu "Ovoce do škol". Žáci 1. stupně, tak v případě zájmu, týdně zdarma dostávají čerstvé ovoce a zeleninu od místních producentů.

K přípravě jídel používáme moderní technologie, jako jsou například konvektomaty. To nám umožňuje minimalizovat smažená jídla. Školní jídelna splňuje nejvyšší požadavky hygieny se zapracováním přísných kritérií systému  HACCP.

vedoucí školní jídelny